ico mail ivona@clikla.cz ico phone +420 604 225 467

Nařízením 2020/1646 zavedla EU s účinností od 10. listopadu 2020 dodatečná cla na některé druhy zemědělských i průmyslových výrobků pocházejících z USA.

Tomuto kroku předcházelo rozhodnutí Orgánu WTO pro řešení sporů o neoprávněných subvencích USA ovlivňujících obchod s civilními letadly (Boeing case). EU jako vítězná strana tohoto sporu využila svého práva přijmout protiopatření vůči Spojeným státům.

Dodatečnými cly ve výši 15% bude zatížen dovoz velkých letadel (viz příloha I nařízení). Dodatečná cla ve výši 25% se uplatní na dovoz některých druhů ryb, sýrů, ovoce, ořechů, koření, obilovin, olejnin, rostlinných výtažků, olejů, kakaa, čokolády, ovocných přípravků a šťáv, kávových výtažků a trestí, kečupů, polévek, cukerných sirupů, vinných destilátů, rumu, vodky, tabáku, vonných silic, albuminů, proteinů, PVC v primárních formách, PE fólií, kabelek, zavazadel, bavlny, stavebních strojů, traktorů, částí jízdních kol, společenských her a sportovních potřeb (viz příloha II nařízení). Dodatečná cla se nevztahují na zásilky prokazatelně odeslané z USA do Unie nejpozději 9. listopadu 2020 (do celního prohlášení je v těchto případech třeba uvést certifikát Y988).

Je třeba dodat, že EU prohrála ve WTO obdobný spor (Airbus case) a Spojené státy uvalily v říjnu 2019 dodatečná cla na zboží dovážené z Unie. Zavedená opatření jsou tak určitou odvetou ze strany Unie, která vyrovnává pozice obou stran a současně vytváří prostor pro jednání o recipročním zrušení dodatečných cel a restartu transatlantické spolupráce.